Главное меню | Содержание | Изменить язык


Světový experiment: Revoluční technologie na likvidaci sinic | PROTE - Прогрессивные технологии в экологии


Světový experiment: Revoluční technologie na likvidaci sinic

Опубликован: 30.07.2009, 13:47

Unikátní technologie "uzdravila" druhou část jablonecké přehrady Mšeno. Počet toxických sinic se dostal prakticky na nulu a voda je čistší. Metoda zvaná elektrokoagulace byla v Jablonci světovým experimentem.

Likvidace sinic - loď s technologiíPočet sinic poklesl rapidně z třiceti pěti tisíc jednotek na mililitr na pouhé jednotky sinic na mililitr," informoval o výsledcích mluvčí města Borek Tichý. Zdůraznil, že elektrokoagulace je mnohem šetrnější k přírodě než třeba chemické přípravky na likvidaci sinic. Přehradu pomocí této metodu čistily firmy Studio Siflor a Prote. "Společně jsme spojili dva principy a díky tomu je technologie mnohem účinnější. Její použití v Jablonci je světovým experimentem," uvedl Josef Kovář ze Sifloru.

Laicky se dá princip vysvětlit tak, že firmy smíchaly vodu upravenou elektrolýzou s vodou v přehradě. Díky tomu se sinice podobné váčkům plným chlorofylu nabily ionty, praskly a barvivo vyteklo. "Pak se zbytky během několika dní srazily a klesly ke dnu. Stejně tak se vysrážela a klesla špína ve vodě, proto nyní přehrada vypadá čistší," konstatoval Kovář.

SiniceRybám metoda neuškodila a do vody se dostaly jen čtyři kilogramy hliníku. Poprvé firma s loďkou a technologií jezdila po vodě v polovině července a pak ještě jednou o týden později, protože se to napoprvé nepodařilo. "Zásah považujeme za velice úspěšný, byť je jeho účinek krátkodobý, jen na tuto sezonu," zdůraznila senátorka a jablonecká zastupitelka Soňa Paukrtová.

Důkazem toho, že světová novinka v Jablonci uspěla, je pouhý pohled na vodu. Ještě před použitím technologie měla průhlednost osmdesát centimetrů, po aplikaci to byly skoro dva metry. Podle senátorky by už nemělo být koupání ve Mšeně v letošním létě ohrožené tím, že se přemnoží sinice a hygienici budou muset zakázat vstup do vody. Očista vody stála půl milionu korun. Z toho město zaplatilo dvě stě tisíc a zbytek firma uhradila z vlastních nákladů. Přehrada Mšeno je totiž dosud největší nádrží, na jaké technologii zkoušela.

Technologie EnvirolyteDo budoucna chce město i vodohospodáři zabránit tomu, aby se sinice ve vodě vůbec množily. K tomu je zapotřebí odkanalizovat Janov nad Nisou. "Už v příštím roce plánujeme odtěžení bahna z druhé nádrže s pomocí sacích bagrů. Mělo by to výrazně pomoci," dodal ředitel jabloneckého Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Také na Máchově jezeře bojovali odborníci se sinicemi. Z pojízdné vodní plošiny se dostalo pod hladinu 140 tun chemického roztoku se solemi hliníku. "Voda je průzračnější než předtím," řekla Marcela Dvořáková ze společnosti Regio Máchova kraje. Regio provozuje u Máchova jezera dvě pláže a velký kemp Klůček a špatná voda by mu přinesla velké ztráty.

"Průhlednost vody se zvýšila asi o patnáct centimetrů a pohybuje se mezi šedesáti až osmdesáti centimetry," dodala Dvořáková.

Автор: MF Dnes - Kateřina Frouzová

Наверх


eShop

Связаться с нами

Напиши нам письмо ..

Связаться с нами

Повторите Captcha Код из образа

Captcha

Последние статьиАральское море, крушение суднаСинезелёные ВодорослиУзбекистанБолгарияБухараИрак

© 2009-2020, PROTE - Все права защищены | Веб-сайт Информация | Создан Jaroslav Salivar