Hlavní menu | Obsah | Změnit jazyk


Povodně 2009: Nadace Adra, nadace OKD a firma Prote čistí kontaminované studny | PROTE - Progresivní technologie v ekologii


Povodně 2009: Nadace Adra, nadace OKD a firma Prote čistí kontaminované studny

Publikováno: 03.08.2009, 17:38

25.6.2009

SkorošiceVčera pozdě večer zasáhla Novojičínsko a Vsetínsko povodeň. Desítky lidí musely narychlo opustit svoje domácnosti. V deset hodin večer velká voda zaplavila zhruba třetinu Valašského Meziříčí. V Novém Jičíně musela být evakuována část Loučka. Zprávy přímo z povodně hovoří o prvních obětech na životech. Vítězslav Vurst, koordinátor pomoci Adry, se ve čtvrtek ráno sešel se skupinou dobrovolníků, aby dohodli postup při odstraňování následků povodní. Zkušenosti Adry z povodní v letech 1997 a 2002 poskytují cenné informace, ze kterých budou letošní dobrovolníci vycházet. Z předchozích zkušeností získaných zejména při povodních v roce 2002 v Praze, kdy se firma PROTE podílela na odstraňování následků povodní na území celé Prahy, vycházelo i vedení společnosti, které, stejně jako mnoho pracovníků a dobrovolníků Adry, nezůstalo lhostejnými a okamžitě začalo vypracovávat, co možná nejvhodnější formu možné spolupráce, kterou by bylo možno realizovat. Neboť faktor času je v těchto momentech obzvlášť důležitý!

2.7.2009

Povodně 2009Jde o to být s lidmi, sdílet jejich bolest. Tak vyznívá výpověď Jana Bárty, ředitele humanitární organizace Adra, která pomáhá v obcích zasažených povodněmi, na Jesenicku, Novojičínsku a v jižních Čechách. Adra na místo vysílá a také zde přijímá dobrovolníky vybavené pro manuální práci, poskytuje první předlékařskou pomoc, jako je ošetřování drobných oděrek a poranění, v první vlně pomoci posílá do postižených míst materiální pomoc, gumáky, nářadí, elektrocentrály, repelenty a podobně. V Bernaticích jsou některá místa stále bez připojení na pitnou vodu, takže se Adra snaží zajistit dodávky pitné vody. A právě na tuto oblast se firma PROTE, díky svým dlouholetým zkušenostem zaměřuje a nabízí svoje odborníky a náležité technologické vybavení. Jedná se zejména o kalová čerpadla, tlakové čističe a desinfekční přípravek ANK VertEsprit, který díky své unikátní vlastnosti elektrochemicky aktivního roztoku využívá nový přístup v biocidním efektu ne nebezpečných chemikálií. A kromě využití při čistění studen má široké uplatnění v mnoha hospodářských odvětvích proti nebezpečným patogenům. Pro vysoký účinek při nízké koncentraci účinné látky a ohleduplné působení na životní prostředí je podle řady expertů nejpřijatelnější variantou proti dnes stále široce používaným nebezpečným chemikáliím.

7.7.2009

Povodně 2009Dnešním dnem začíná čištění studní po povodních, projekt humanitární organizace ADRA za podpory Nadace OKD ve spolupráci s firmou PROTE. Čistit se bude na Jesenicku, v okolí obce Bernatice, která patří v letošních záplavách k nejpostiženějším. „Obnova zdrojů pitné vody je nesmírně důležitá, protože v některých obcích není obecní vodovod,“ říká Vítězslav Vurst, projektový manažer humanitární a psychosociální pomoci. Nadace OKD na čištění studen přispěje částkou 300 000 Kč díky, které může firma PROTE přijmout klíčové rozhodnutí a nalézt vhodnou a účinnou formu spolupráce. Je nutné podotknout, že i přestože firma disponuje dlouholetými odbornými zkušenostmi z oblasti čištění vod, které ve spojení s vyspělým technologickým vybavením v prostředí tržních podmínek umožňují získávání důležité konkurenční výhody, zde je situace zcela jiná. V momentě, kdy ostatní subjekty nabízející svoji pomoc žádají o navýšení příslušného rozpočtu, vedení firmy PROTE si je vědomo vážnosti a důležitosti celé situace a bez prodlení přistupuje k realizaci navrhovaného projektu, za použití již zmiňovaného desinfekčního prostředku ANK VertEsprit.

18.7.2009

Vytahování nečistost a nánosůNecelý měsíc trvala první fáze pomoci po povodních, které v červnu zasáhly Jesenicko, Novojičínsko a Děčínsko. „Šlo o fázi bezprostřední, naléhavou,“ vysvětluje koordinátor pomoci Adry Vítězslav Vurst. „Snažili jsme se umožnit lidem návrat do normálního života, pomoci jim překonat tuto mimořádnou událost.“ Teď začíná druhá, střednědobá fáze obnovy postižených oblastí. Tato fáze bude trvat několik měsíců, nejdéle však půl roku, a jejím cílem je překonání dlouhodobých následků záplav. „Je to pomoc spíše odborná,“ vysvětluje Vítězslav Vurst. „V povodňových oblastech bude působit specializovaná firma, která lidem pomůže vysušit jejich promáčené domy. Z první fáze navíc zůstávají některé projekty, ve kterých budeme pokračovat, jako je sanace studní nebo psychosociální pomoc.“

Vytahování nečistost a nánosůStav po vyčištění

Autor: Radek Mališ a Nadace Adra

Jdi nahoru
Aralské moře, vrak lodiSiniceUzbekistánBulharskoBucharaIrák

© 2009-2020, PROTE - Všechna práva vyhrazena | Informace o webu | Vytvořil Jaroslav Salivar